Ha albérletben élünk, vagy nem akarunk falat fúrni, az ablakra szerelhető roló tökéletes választás arra, hogy árnyékossá és hűvösebbé varázsoljuk otthonunkat. Sokféle okunk lehet arra, hogy elsötétítsük a lakást. A betűző napfény, az elalvást zavaró éjszakai közvilágítás, vagy épp az, ha kizárólag vaksötétben tudunk pihenni. Korábban erre a célra redőnyt vagy épp reluxát használtunk, de mindkét megoldáshoz meg kellett fúrni a falat. Mivel nem mindenki rendelkezik fúrógéppel, panellakás esetében fúrókalapáccsal, illetve sokan nem is értenek ehhez, az ő számukra tökéletes megoldást nyújtanak a szerelést nem igénylő rolók.
Bár nevében szerelhető, mégis a rolók nem igényelnek különösebb munkálatokat. Egyes típusok tépőzárral rögzíthetőek, míg mások csíptetőkkel vagy ragasztással erősíthetőek az ablakkeretre. Ezek a fajta rolók mind nyom nélkül eltávolíthatóak az ablakról, ha nincs rájuk szükség, vagy költözés esetén.
Mivel nem kell fixen rögzíteni, a rolók bármikor kicserélhetők, ha meguntuk a színüket, vagy már nem illenek a fal vagy a berendezés új színvilágához, mivel rengeteg árnyalatban kaphatók. Az ablakra szerelhető roló változatai megvásárolhatók a különböző barkácsáruházakban, ahol segítséget is kérhetünk az eladóktól annak érdekében, hogy biztosan jól válasszunk. De nemcsak a szerelés nélküli felerősítés módjában különböznek az egyes rolók.
Régebben a reluxa volt a sláger, már ami a belül elhelyezhető árnyékolókat illeti. Ez többnyire a két üveglap közé került, de sok helyen az ablakon belülre rakták fel, praktikus okokból. A reluxa lamellái műanyagból készültek, amelyek viszonylag könnyen törtek és az is előfordult, hogy felfüggesztése egyszerűen kiugrott a helyéből, ilyenkor létrára mászva kellett visszarakni a helyére. Ráadásul nehézkes volt a tisztítása is.
Az ablakra szerelhető roló azonban egészen más. Egyrészt egy darabból áll, így nincs semmi, ami összegabalyodhatna benne. Másrészt az anyaga lehet alumínium, textil, de akár bambusz is. Az alumínium változat könnyen tisztán tartható, élettartama szinte végtelen és nagyszerű fény- és hőszigetelő tulajdonságú és igazán modern, stílusos hangulatot áraszt.
A bambusz roló örök kedvenc, bár az árnyékolási képessége gyengébb, mint az alumínium-, vagy a textilrolóké, hiszen nem illeszkedik olyan pontosan az ablakkerethez, mint azok. Mégis, a természetes anyagok és az azokból készült lakáskiegészítők szerelmesei gyakran döntenek a bambusz mellett, így biztosak lehetünk, hogy sosem megy ki a divatból.
A sávos roló különlegessége, hogy két állása is van, az egyik a fényáteresztő, a másik pedig a sötétítő. Ezek váltogatását úgy oldották meg a gyártók, hogy a vászon sötét és átlátszó csíkjainak távolsága a kezelését lehetővé tevő gyöngylánc segítségével állítható.
Erős napsütésben a zárt ablakokon keresztül is felforrósodik a lakás, így az árnyékolás egyben hűti is a helyiségeket. Sőt, kimondhatjuk, hogy minél jobban sikerül besötétíteni, a benti hőmérséklet annál jobban csökken. Éppen ezért remek választás a thermo – hővédő – roló, amely az ablakra való felerősítés után tökéletes sötétítést biztosít, hőálló bevonatának segítségével pedig megakadályozza a lakás felmelegedését.
Az ablakok között a tetőtérben elhelyezett nyílászárók különlegesnek számítanak, főleg az árnyékolás terén. A tetőablakok esetében ugyanis kiemelt figyelmet kell fordítani a megfelelő minőségű sötétítésre, hiszen ezeket szinte egész nap éri a napfény. Esetükben olyan rolók kellenek, melyek anyaga különleges gumibevonattal rendelkezik a rugalmasság miatt. Ezen kívül ezek a rolók egy vékony, alumíniumból készült sínben futnak, hiszen a gravitáció miatt másképp nem tudnának pontosan illeszkedni az ablakok keretéhez. Ezzel a megoldással a fény maximálisan kizárható, így elkerülhető a tetőtér túlzott felmelegedése.