Amikor a feljáró, illetve terasz kialakítása történik, gyakorta felmerülő kérdés, miszerint a kültéri lépcső burkolása házilag is megvalósítható-e aránylag egyszerűen. Mint a kivitelezések nagy részénél, úgy itt is nehéz erre egyértelmű igennel, vagy nemmel válaszolni, hiszen nagyon sok mindenen múlik, mekkora kihívást is jelent ez a feladat.
Először is rendkívül fontos észben tartanunk, hogy a kültéri lépcső burkolása házilag csak abban az esetben lehetséges, ha már az alapok megfelelő minőségűek. Sajnos erre általában nem kerül elegendő hangsúly, holott a feljárók jellemzően nagy terhelésnek vannak kitéve – hiszen mindennapi használatban vannak -, emellett pedig az időjárás hatásaival is számolnunk kell. Ennek tükrében elengedhetetlen a kifogástalan és precíz munka, nem csak amikor a kültéri lépcső burkolása házilag történik, hanem magának a fokoknak a kialakításakor is, már a kőművesmunkák során.
Ha a saját kárunkon tanuljuk meg, mik azok a tényezők, amelyekre kiemelt figyelmet kell fordítani, az egy roppant kellemetlen tapasztalat lehet, ezért aztán ajánlott jó előre tájékozódnunk a témát illetően. Egy szabályos lépcső tervezésénél ugyanis a legkisebb tévesztések is komoly következménnyel járhatnak, tudniillik mind a fokok magassága, mind azok elhelyezkedése és felületének mérete meghatározza a kényelmes használatot. A kültéri lépcső burkolása házilag azonban egy még speciálisabb eset, hiszen olyan anyagot kell választanunk, ami nem csak kellően strapabíró, de bírja a fagyot és nem válik csúszóssá nedvesség hatására.
Ugyanakkor azt se felejtsük el, miszerint a megfelelő kialakítás hiányában a burkolat megrepedezhet, a beton pedig károsodhat, arról nem is szólva, hogy a járólap csak akkor látja majd el funkcióját, ha tökéletesen vízszintes – és függőleges – alapra kerül. A burkolás házilag tehát nem mindig egyszerű, ám tapasztalat birtokában azért általában megoldható. A kőműves munkálatok ellenben hatalmas rutin meglétét igénylik és ezen a ponton semmiképp sem érdemes spórolnunk.
Az első lépés tehát a mindenre kiterjedő, alapos tervezés. Már ezt a folyamatot is tanácsos a szakemberekkel szorosan együttműködve végezni, lévén így kerülhetjük el legegyszerűbben a fatális hibákat. Különösképp helytálló ez a megállapítás, ha a kültéri lépcső burkolása házilag majd egy olyan feljárón történik, ami íves, vagy egyéb tekintetben rendelkezik valamilyen speciális paraméterrel. Ezek ugyanis jelentősen megnehezíthetik a későbbi fedést, időnként pedig akár lehetetlenné is tehetik bizonyos anyagok felhasználását. A profi mesterek nem győzik hangsúlyozni, mekkora jelentősége van a vízszigetelésnek ilyen esetekben. Ennek hiányában ugyanis a víz beszivárog a lapok és a beton közé és az első fagy bekövetkeztekor megrepeszti a felületet. A kültéri lépcső burkolása házilag biztosan sikertelen lesz, ha ezt a lépést kihagyjuk.
Ugyancsak komoly dilemmát jelenthet a megfelelő ragasztó kiválasztása és annak hatékony használata is. Mindig S1, illetve S2 jelöléssel ellátott változatot használjunk, ezek ugyanis jól bírják a kinti – néha akár hirtelen bekövetkező – hőmérsékletváltozásokat. Ugyanakkor bármennyire is körültekintő módon készülünk fel, ha nem vagyunk tökéletesen biztosak a dolgunkban, akkor valószínűleg nem jó ötlet a kültéri lépcső burkolása házilag. Tudniillik a legkisebb hiba is az egész burkolat cseréjéhez vezethet, ami nem csak anyagilag megterhelő, de a hatalmas felfordulás miatt egyben roppant kellemetlen probléma is.
Joggal merül fel a kérdés, hogy ugyanilyen körülményes feladat-e a beltéri lépcső burkolat elhelyezése. Nos, az igazság az, hogy az elv teljesen azonos, ugyanakkor mégis sokkal könnyebb feladat lehet, főleg, ha csak néhány fok kialakításáról van szó. Míg ugyanis a kültéri lépcső burkolása házilag rengeteg buktatót rejt magában, addig házon belül már nem kell a fagy veszélyeivel számolnunk, miként a csapadék okozta károk miatt sem kell aggódnunk. Ugyanakkor a precíz kialakítás itt is elengedhetetlen, hiszen az igénybevétel jellemzően beltéren is kifejezetten magas a lépcsők esetében.
Szintúgy kiemelt figyelmet kell fordítani az élek védelmére, nem csak a szerkezet állagának megóvása miatt, hanem a balesetveszélyes szituációk elkerülése érdekében is. Összességében tehát elmondható, miszerint mind a beltéri, mind pedig a kültéri lépcső burkolása házilag csak akkor végezhető el eredményesen, ha kellő gyakorlattal rendelkezünk. Ellenkező esetben költséghatékonyabb megoldás, ha inkább profi szakemberekre bízzuk a feladatot.
A beton lépcsőket sok esetben érintetlenül hagyják, hiszen kültéren gyakorta nem elsődleges szempont a kinézet. Ugyanakkor, ha a lépcső jól látható helyen van, akkor érdemes valamilyen burkolólap telepítésével feldobni annak megjelenését.
Erre a célra a járólap a legcélszerűbb választás. Ezt a burkolatot ráadásul aránylag könnyen és gyorsan le lehet rakni és nem utolsósorban esztétikailag is jól mutat.
Fontos a megfelelő előkészítés és szem előtt kell tartani, hogy burkolni csak (aránylag) egyenes és vízszintes felületre lehet eredményesen. A lépcsőfokok burkolását megelőzően készítsünk részletes tervet és ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, akkor a munkálatokat bízzuk inkább szakemberre.
Kardinális, hogy a burkoláshoz olyan járólapot válasszunk, amit kifejezetten kültéri alkalmazásra gyártottak. Természetesen örömteli, ha szép a lépcső és esztétikus a megjelenése, ám egy beltéri burkolattal komoly kockázatokat vállalunk. Egyrészt ezek semmilyen csúszásgátló tulajdonsággal nem rendelkeznek, másfelől a fagy hatására könnyen elrepedhetnek, ami egyben azt is jelenti, hogy egy év elteltével már cserélni kell majd a burkolatok nagy részét.
A megfelelő alapanyag megválasztása tehát sorsdöntő hatással bír a végeredményt illetően. Ugyanakkor egy kültéri lépcső esetén ez még csak félsiker, hiszen maga a burkoló folyamat is szakértelmet kíván.
Kizárólag flexibilis ragasztóval dolgozzunk és a járólapok vágásánál is legyünk precízek. A fuga ugyan utólagosan nagy segítséget jelenthet az egyenletes felület kialakításában, ám tartósság szempontjából egyáltalán nem mindegy, lépcsőnk burkolásához milyen mértékű fugázás szükséges.
Ezt követően a járólapokat lerakni már nem jelent komoly kihívást, egyedül az élvédő megfelelő alkalmazásáról nem szabad megfeledkezni.
Természetesen nem mindegy az sem, mikorra ütemezzük a munkálatokat, hiszen az alapozó, illetve a csemperagasztó sem szereti a túlságosan alacsony hőmérsékletet, vagy a csapadékot. Ezért mindig olyankor burkoljunk, amikor a körülmények erre megfelelőek.
Összességében elmondható, hogy a megfelelő szerszámok és némi kézügyesség birtokában bátran belevághatunk a feladatba, hiszen sem a lépcső felújítás, sem a terasz burkolás nem jelenthet problémát. Csak arra ügyeljünk, hogy előre kiszámítjuk a költségeket és figyelembe veszünk minden olyan szempontot, ami ahhoz kell, hogy végül sikeresen burkoljuk le ezeket a részeket.