Modern otthonok a minimalizmus jegyében

A modern otthonok lakberendezési stílusában kétségtelenül a minimalista jegyek dominálnak. Minimalista és modern? Akkor biztosan rideg és túl steril – gondolhatják többen is. Nos, a tapasztalat azt mutatja, e tévhit köszönőviszonyban sincs a valósággal: a modern otthonok is éppúgy lehetnek vendégmarasztalók és idilliek, mint például a rusztikus, vintage stílusú lakások.

A minimalizmus újra a reneszánszát éli

A modern művészeti irányzatok a XX. század második felétől érdekes fordulatot vettek. Legyen szó akár a zenéről, a szobrászatról vagy a festészetről, az adott művészeti ág középpontjában a letisztultság, a minimális anyagfelhasználás és a modern köntösbe bújtatott egyszerűség került. A minimalizmus a 60’-as, 70’-es években élte virágkorát, és most úgy tűnik, újra hódít, különösen a lakberendezés világában. A minimalista irányzat fő eszméje a „kevesebb több” elven alapszik.

Minimalista stílus a lakberendezésben

 

A minimalista otthon kvintesszenciája a funkcionalitásban rejlik. Ezek az otthonok nincsenek túlzsúfolva, a belsőépítészeti megoldásaik (erről részletesen később) egyszerűek és nagyszerűek. A minimalista modern otthonok egyszerre letisztultak és hívogatók, megkérdőjelezhetetlen funkcionalitásukban is meghitt hangulatot árasztanak.

Minimalista modern lakberendezés: kiknek ajánljuk?

Szögezzük le: a minimalista stílus nem mindenkinek való! Azoknak a személyeknek ajánlott elsősorban elkacérkodni a lakberendezési trendek ezen műfajával, akik nem rajonganak a nippek és különféle díszek halmozásáért, akik kedvelik a gyakorlatias megoldásokat, nagy, légies tereket, ódzkodnak az élénkebb színek használatától az otthonaikban és akik semleges, „nemtelen” energiákat szeretnének kézzel foghatóvá tenni a környezetükben.

Kreatívabb, mint hinnénk

A fentiek ismeretében talán most azt gondoljuk, a modern otthonok e típusai nélkülöznek mindennemű személyes ízlést, egyéni megnyilvánulást. Ez szerencsére nem igaz: a minimalista otthon is éppúgy tükrözheti a lakója ízlés-világát, mint bármilyen egyéb, „cicomásabb” otthon. A minimalista lakberendezés és belsőépítész lényege, hogy az adott stílus segítségével, az egyszerűségen keresztül mutathatjuk meg az általunk preferált formavilágot, külcsínt. Mindezt az örök elegancia és letisztult szépség jegyében.

Mit sugároz a minimalista otthon?

Elsősorban nyugalmat és békét. Azáltal, hogy megszabadulunk a felesleges, ritkán vagy sosem használt tárgyaktól, és csak a funkcionalitásukban hasznos elemeket hagyjuk meg a környezetünkben, egyfajta meditatív békét, nyugodt atmoszférát teremthetünk meg. Egy ilyen otthonba valósággal megváltás hazatérni egy fárasztó, pörgős munkanap után.

Modern otthonok belsőépítészeti szemmel

A díszek, felesleges holmik száműzése mellett, különösen a nagyobb lélegzetvételű lakásfelújítások során áldozhatunk igazán a minimalista stílus oltárán. Hogyan? Nos, a manapság nyitott, nagyobb terek (például a konyha és az étkező vagy nappali egybenyitása) abszolút beleillenek a minimalista jegyekkel operáló modern otthonok képébe. Az egybenyitott terek a közös minőségi idő eltöltését könnyítik meg, arról nem is beszélve, hogy a trendi megoldással vizuálisan is növeljük az otthonunkat.

Harmónia mindenek felett

A modern otthonok jellemzően egységesek. A szobák között nincsenek stílusbéli eltérések: a színek, a formák és az anyagok harmóniában vannak egymással a belső terekben. A falak színe lehetőleg legyen visszafogott, világos, és ha lehetséges, a szobák ússzanak fényárban. Lakberendezésnél törekedjünk az egyszerre több funkciót is betöltő bútorok összeválogatására. A belső tereket hagyjuk „szellősen”, kerüljük a túldíszített bútorokat, ezáltal is elhatárolódva a túlzsúfolt szoba benyomásától.

A skandinávok tudják a legjobban

A skandinávok a minimalista modern lakberendezés mesterei. A skandináv lakberendezési stílus főbb jellemzői közé tartozik a fényárban úszó, nagy, nyitott terek, az ökölszabályként kezelt funkcionalitás és a világos színek. Ezek az otthonok nemcsak praktikusak, de elképesztően elegánsak is. Ha tehát némi inspirációra van szükségünk, az északi országok szülötteihez bátran fordulhatunk.