A tapasztalat azt mutatja, az emberek világszerte egyre nyitottabbak az energiatakarékos megoldásokra, különösen, ha a közelgő lakásfelújítás kerül terítékre. Ezen egyáltalán nem csodálkozunk: az energiatakarékos megoldásokkal nemcsak a környezetet, ezáltal pedig a bolygónkat kímélhetjük, de tulajdonképpen a pénztárcánknak is rendkívül jót tehetünk. Lássuk, milyen módszerek állnak a rendelkezésünkre, ha a környezet- és energiatudatosság zászlaja alatt kívánjuk korszerűsíteni az otthonunkat!
Manapság, ha az energiatakarékosság kerül szóba, sokszor felmerül a fenntartható otthon kifejezés is. De mit is jelent ez egészen pontosan? Nos, alapvetően egy olyan épületről van szó, amelynek felújításával a munkát végző szakemberek a lehető leghatékonyabb módon csökkentették a környezet terhelését. Az ilyen ingatlanok fenntartása, azaz az abban lévő rendszerek, berendezések üzemeltetése energiatakarékos módon valósul meg (például napelemekkel), amelyekből a lakók profitálhatnak. Ez a profit döntően a számlák csökkenésével válik kézzel fogható valósággá, ám mégis jóval többet nyújt az anyagi megtakarítás lehetőségénél. A fenntartható otthonokban ugyanis minden adott, ami a lakók mentális és fizikai értelemben vett egészségét szolgálja.
A kiadásainkat és a saját ökológiai lábnyomunkat is csökkentjük, ha az építési anyagok kiválasztásánál az energiatakarékos hőszigetelő rendszereknek szavazunk bizalmat. Az ideális, környezetbarát hőszigetelő anyag biztosítja nyáron a kellemes hűvös környezetet a lakásban, télen pedig maximálisan benntartja a meleget a szobákban. Az energiatakarékos hőszigetelő rendszer nemcsak az ingatlan értékét növeli, de az élettartamát is.
Emellett persze csökkennek a rezsi költségek is, egy minden ízében zöld rendszer pedig néhány éven belül visszahozza a saját árát. A gyakorlatban az EPS, a kőzetgyapot és a grafit is jó hőszigetelő anyagnak számítanak: az ezekből készített lapok hővezetési képessége nagyon alacsony, így remekül megtartják a belső terekben kialakított és fenntartani kívánt hőmérsékletet.
Mi, emberek akkor érezzük igazán komfortosan magunkat odahaza, ha a szobáink a nap jelentős részében fényárban úsznak. A természetes fény a lételemünk, ám ez sajnos nem minden háztartásban adott az elvárt mennyiségben. Annak érdekében, hogy a komfortérzetünk ne szenvedjen hiányt e téren sem, a mesterséges fényforrások kivitelezésére is fokozott figyelmet kell szentelnünk a lakásfelújítás során. Az energiatakarékos LED izzók e tekintetben ideális választásnak bizonyulnak. Nemcsak a költségeinket csökkenthetjük a szóban forgó hosszú élettartamú világítástechnikai egységekkel, de az ideális fényüknek köszönhetően a természetes fény hiányát is pótolhatjuk.
A nyílászárók korszerűsítése nagyobb anyagi befektetéssel jár. Amennyiben nincs módunk a komplett cserére, egy modern redőny felszerelésével is áldozhatunk az energiatakarékosság oltárán. Hogyan? Nos, ezek az innovatív egységek remek hőszigetelőnek számítanak, évszaktól függetlenül. Hatékonyságuk tehát nem csupán a nyári kánikula izzasztó napjain, de a téli zimankóban is megmutatkozik. Ezen kívül a redőnyök a hangszigetelés terén is élenjárnak: a zavartalan éjszakai pihenésünk előre borítékolható általuk.
A nagyobb kaliberű lakásfelújítás során igyekezzünk a természetes anyagok palettáját minél színesebben felvonultatni a lakásban. A korszerűsítés során válasszuk a környezetkímélő anyagokat, festékeket, illetve vegyük magunkat körül természetes textilekkel, natúrfa bútorokkal. Ezáltal nemcsak a kedélyállapotunknak teszünk jót, de a környezetet sem terheljük nehezen lebomló, káros anyagokkal. Kétségtelenül, hogy a környezetbarát festékek, ragasztók többe kerülnek, mint a hagyományos társaik, viszont nem kérdés, hogy az egészségünk és a bolygónk épségének vonatkozásában melyiknek érdemes bizalmat szavazni.