Noha elsőre meglehetősen bonyolult műveletnek tűnhet egy ajtó csere, a megfelelő előkészületek mellett, némi kézügyesség birtokában akár mi magunk is elvégezhetjük ezt. Annak érdekében, hogy biztosan kifogástalan legyen az eredmény, alapos tervezésre van szükség és elengedhetetlen minden egyes lépésre kelő hangsúlyt fektetnünk.
A folyamatot a régi nyílászáró eltávolításával kell kezdeni. Itt fontos, hogy körültekintő módon járjunk el, mert minél kevesebb kárt okozunk a bontásnál, annál egyszerűbb lesz majd az ajtó csere. Mielőtt belefognánk a tényleges műveletbe, mindent precízen mérjünk le. A tokot és magát az nyílászárót is vizsgáljuk meg és természetesen a szélesség, valamint a magasság mellett a mélységre is figyeljünk oda. A kapott adatok tükrében már nem lesz nehéz dolgunk az új modell kiválasztásánál, ám ne feledkezzünk meg a nyitási irány fontosságáról sem. A megfelelő típus megrendelését követően belevághatunk az ajtó csere műveletébe, ám ekkor még egyszer ellenőrizzük, minden szükséges szerszámmal és kiegészítővel fel vagyunk-e szerelkezve.
A csomag kibontásakor alaposan vizsgáljuk meg, minden alkotóelemet megkaptunk-e, nehogy menet közben döbbenjünk rá a hiányosságokra. Olvassuk el a kapott használati utasítást és a leírtaknak megfelelően rakjuk össze a tokot. Ez a beltéri ajtó csere egyik legfontosabb mozzanata, így legyünk óvatosak. Elővigyázatosságból tanácsos valamilyen puha anyagon elvégezni a szerelést, így biztosan nem sérül meg a felület.
Ezután következhet maga a beépítés. Amennyiben nem rendelkezünk kellő gyakorlattal, akkor tanácsos ennél a résznél egy társsal dolgozni, hiszen a beállításnál, illetve az emelésnél is jól jöhet a segítség. A tokot a nyílásba helyezve azt kell látnunk, hogy maximum pár centiméteres hézag maradt. Ezt majd utólag kell kitölteni, az ajtó csere következő fázisánál. Állítsuk be vízszintesen, illetve függőlegesen a tokot, ékeljük ki, majd szerelőhabbal fújjuk ki a réseket. Ügyeljünk a letakarásra, mert úgy sokkal könnyebb dolgunk lesz majd a takarításnál.
Mielőtt még a purhabbal véglegesítenénk a keretet, érdemes odapróbálni az ajtólapot. Így sokkal egyszerűbben korrigálhatjuk az esetleges hibákat és elkerülhetjük azt a kellemetlen helyzetet, amikor csak az ajtó csere végén döbbenünk rá, hogy nem illeszkedik megfelelően a szerkezet.
Ha mindent rendben találtunk, akkor rögzíthetjük a lapot. Ennél a lépésnél is jól jöhet egy plusz kéz, így ha van rá lehetőség, akkor legalább ketten végezzük ezt a műveletet. Amint ezzel elkészültünk, meg is vagyunk az ajtó csere nehezével. Már csak a takarást biztosító léceket kell felraknunk, illetve a zárat kell beszerelnünk.
Előbbi kapcsán hagyatkozzunk a leírásban foglaltakra, mert ahány modell, annyiféleképpen kell eljárnunk. Óvatosan dolgozzunk, hogy meg ne sértsük a felületet, ha pedig ragasztunk, akkor a felesleges anyagot minél gyorsabban töröljük le.
Egy új nyílászáró berakásánál nem érdemes meghagyni a régi nyitókat, egyfelől ez esztétikai szempontból sem szerencsés, ráadásul időtállóság kérdésére is érdemes gondolnunk.
A kilincs csere szerencsére ilyenkor nem egy nagy ördöngösség, csak arra ügyeljünk, hogy a takaró felfúrását több fokozatban, két irányból végezzük, így biztosan nem sérül meg, vagy reped el az anyag. Amint ezzel megvagyunk, a végére is értünk az ajtó csere munkálatainak, s mint ahogy az látszik, beltéri nyílászárók esetében ez a folyamat akár házilag is elvégezhető.
Ugyanakkor, ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, vagy nem rendelkezünk azokkal az alapvető szerszámokkal, amelyek az ajtó csere folyamán elengedhetetlenek, akkor ne kísérletezzünk. Bízzuk inkább szakemberre a feladatot, hiszen ha utólag kell javítani, az óriási kellemetlenségekkel járhat.
Ugyanakkor mielőtt még belevágnánk, érdemes megfontolni, valóban szükséges-e az ajtó csere, vagy némi renoválással jelentősen csökkenthető a költségkeret. Időnként csak az elszíneződés, kopás okoz problémát, ilyenkor az ajtó felújítás is kiváló alternatívát jelenthet.
Ugyan némi időbe ez is beletelik, ám a csiszolás és a festés csupán minimális kézügyességet és türelmet igényel, hiszen az alapanyagok ára nem számottevő tétel. Amennyiben ezt a megoldást választjuk, akkor a tavaszi-nyári időszakban álljunk neki a munkálatoknak, hiszen melegben a festék is gyorsabban szárad. Arról se feledkezzünk meg, hogy az előkészítés rengeteg porral jár, így ha van rá lehetőségünk, a csiszolást inkább kültéren végezzük el.