A világítás tervezése során a fürdőszobákban nem támaszkodhatunk a természetes fényre, mert itt általában nincs ablak vagy csak nagyon kicsi. Ezért ezekben a helyiségekben jelentősen megnő a mesterséges megvilágítás szerepe és annak helyes szervezése.
A fürdőszoba fényének nem szabad bosszantóan erősnek lennie, de elégnek kell lennie ahhoz, hogy az összes megszokott kozmetikai eljárást ne kelljen félhomályban elvégezni. Ezen kívül figyelembe kell venni a helyiség megnövekedett páratartalmát, ezért a fürdőszobai világítás eszközeinek megválasztását ennek a körülménynek a kötelező számbavételével kell megközelíteni.
A fény fontos szerepet játszik a fürdő általános megítélésében. Ezért a világítás tervezése kérdésénél számításba kell venni a stílust, amiben a helyiség belső elrendezése készült. Például egy japán stílusú belső tér lágy világítást igényel, a króm és a fém pedig jól fog kinézni egy modern fürdőszobában.
A szoba térfogata szintén nagy jelentőséggel bír. Az alacsony mennyezetű helyiségben egy nagy csillár terjedelmesnek és nevetségesnek tűnik.
A fürdőszobához lámpákat is kell választani, ismerve azok főbb jellemzőit, hátrányait és előnyeit. A következő típusú eszközök szolgálják a legjobban ezt a célt:
Az ezzel működő fürdőszobai fali lámpa könnyen használható, bekapcsolás után azonnal világít, de a teljes fényerőt csak valamivel később éri el. A gyakori fel-le kapcsolás jelentősen megrövidítheti az élettartamát, de a régebbi hagyományos izzókhoz képest, még így is számottevő megtakarítást érhetünk el.
A világítás tervezésekor bátran számíthatunk ezekre a kiemelkedő hatékonyságú és hosszú élettartamú lámpákra. Spotként történő alkalmazás esetén az alumínium diffúzor elnyeli a keletkezett hőt, így bármilyen mennyezetbe helyezhetőek.
Az ilyen fürdőszobai világítás előnye, hogy a fénye természetesebb. A benne lévő foszfortól függően lehet hideg, meleg vagy nappali. Amikor a feszültség csökken, a foszforeszkáló lámpa kikapcsol, a teljesítménye pedig nem több, mint 150 W és működés közben jellegzetes recsegő hangot ad ki.
A fürdőszobában a tükör megvilágításánál szinte csak erre a lehetőségre alapoznak manapság. A hosszú, több mint 50 ezer órás élettartam mellett, a LED-ek nagyon kevés energiát fogyasztanak. Gyakran használják még ezeket háttérvilágításra szalag formájában vagy reflektorfényben lámpákként. Hátrányuk mindössze a viszonylag magas költségben rejlik.
A világítás tervezésekor a következő elveket kell követni: a helyiségben elegendő fénynek kell lennie, hogy ne erőltesse a szemet, de nem szabad zavarnia sem. Manapság divatos a különböző szintek kombinált világítása. A plafon esetében a fényforrás a mennyezethez vagy közvetlenül alatta van rögzítve. Kisebb helyiségekben szokás az egyetlen fürdőszoba mennyezeti lámpa elhelyezése, amit az ajtó fölé vagy a plafon középső részére szerelnek.
Erre szolgál a fürdőszoba tükör világítás, ami az igényektől függően képes megváltoztatni a fény intenzitását. Használhatunk még háttérvilágítást vagy LED szalagot is, amit a tükör körül és a mosdó alatt egyaránt elhelyezhetünk.
A fényforrások nagyon különbözőek lehetnek, de az eleganciájuk nem függ a méretüktől, így akár egy kisebb fürdőszoba is megvilágítható és díszíthető egyszerre. A kombinált világítás tervezése lehetővé teszi, hogy ne csak kényelmet hozzunk létre a helyiségben, hanem egy bizonyos hangulatot is. A vágyainktól függően ez lehet romantikus, nyugtató vagy élénkítő.
A világítás tervezése nagyon fontos, különösen, ha a fürdőszobáról van szó! Itt különféle higiéniai eljárásokat hajtunk végre, ami azt jelenti, hogy a fénynek mindenekelőtt működőképesnek és kényelmesnek, biztonságosnak, esztétikusnak kell lennie. Mindannyian a kikapcsolódás szigeteként gondolunk a fürdőszobára, ahol egy mozgalmas nap után enyhíthetjük a fáradtságot. Ebben a tekintetben pedig a világítás tervezése alapvető szerepet játszik.