Tolóajtók beltérre: milyen megoldást válasszunk?

A tolóajtók beltérre történő felszerelése a lehető legjobb megoldás, ha nem szeretnénk, hogy a nyílászárók sok helyet vegyenek el a térből. Kifejezetten akkor érdemes mellettük dönteni, ha egy kisebb alapterületű lakásról van szó, ahol szinte minden négyzetméter számít. A tolóajtókkal rengeteg helyet meg tudunk spórolni bárhol a lakásban. Ugyanakkor nem kizárólag ez az egyetlen ok, ami miatt sokan a beszerelésük mellett teszik le a voksukat.

Egy igényesen kialakított tolóajtó kellemes látványt kelt, aminek köszönhetően hozzájárul ahhoz, hogy otthonunk esztétikus legyen. Szeretne többet is megtudni a különböző tolóajtókról? Akkor ez a bejegyzésünk Önnek szól, ugyanis sorra vesszük a különböző tolóajtó típusokat és elmondjuk, hogy mi mindent érdemes tudni róluk. Először is a fal előtt futó tolóajtókról lesz szó, majd sorra kerülnek a falban futó és a kétszárnyú változatok is.

Fal előtt futó tolóajtó

 

Az egyik leggyakoribb tolóajtó típus a fal előtt futó változat. Mint, ahogy a neve is utal rá, az ajtó ez esetben a fal előtt mozgatható, tehát nyitott és zárt állapotban is látható. Az egyik legnagyobb előnye az, hogy gyakorlatilag bármelyik falnyílásra gond nélkül felszerelhető. Azzal viszont számolnunk kell, hogy szabadon kell hagynunk azt a falrészt, ahova nyitott állapotban elhúzzuk. Ide tehát nem rakhatunk bútorokat vagy képeket a falra.

A fal előtt futó tolóajtók beépítésénél minden esetben számolnunk kell azzal, hogy lesz 1-2 cm-es hézag, ami a működésükhöz kell. Az ajtóvezető profilok beépítésével megoldható, hogy az ajtót lengésmentesen lehessen jobbra, balra mozgatni, viszont teljes szigetelést nem várhatunk tőlük. Ha ez prioritást élvez, mert például hálószobáról van szó, akkor érdemes inkább falban futó tolóajtót választani.

Falban futó tolóajtó

A tolóajtók beltérre akkor is jó választások, ha a falban futnak. Ez esetben nyitott állapotban nem látjuk őket, hiszen becsúsznak a falban kialakított tokba. A fal előtt tolható társaikkal szemben jóval nagyobb tervezést és előkészítést igényel a beépítésük. Mivel ez esetben a nyílászáró nem a fal előtt, hanem a falban fog futni, így nem kell szabadon hagyni az ajtónyílás melletti falfelületet. Bátran pakolhatunk oda bútorokat vagy felszerelhetünk képet, polcot. A különbség tehát annyi az előző típusokhoz képest, hogy a beépítéshez több szakértelem kell és a munka is tovább fog tartani. Cserébe viszont olyan tolóajtóink lesznek, amik minimális hézag nélkül működtethetünk és légmentesen lezárhatjuk velük a helyiségeket.

Kétszárnyú tolóajtó

Végül a beltéri tolóajtók harmadik típusa a kétszárnyú változat, aminek az egyik fele jobbra, a másik pedig balra mozgatható. Kifejezetten jó választás nagy alapterülettel rendelkező, tágas helyiségekbe, mert igazán dekoratív hatást érhetünk el vele. A beépítése akkor is remek ötlet, ha két szobát együtt és külön is szeretnénk használni. Tipikusan ilyen a konyha és a nappali, ami között a kétszárnyú tolóajtó térelválasztó funkciót tölthet be. Amikor pedig nincs szükségünk rá, akkor szét tudjuk húzni a szárnyakat.

Nem csak lakóházakban, hanem irodákban is gyakran alkalmazzák, egyrészt mert esztétikus, másrészt pedig mert széthúzva nagyítja a teret és jobb átjárhatóságot biztosít két helyiség között. A kétszárnyű tolóajtók beltérre kétféle kialakításban készülhetnek, futhatnak a fal előtt és a falban is. Arra is van megoldás, ha extra méretű átjárót szeretnénk kialakítani, az ajtók ugyanis nem csak egyenesen tolható szárnyakkal kaphatók, van rá lehetőség, hogy harmónikaszerűen záródjanak be. Sőt a tolóajtó szárnyak ívelt kivitelben is rendelkezésre állnak, amiknek a beépítésével még figyelemreméltóbb végeredményt érhetünk el.

Bízunk benne, hogy ezek után már nem kérdés miért is annyira nagyszerűek a tolóajtók beltérre. Tulajdonképpen bárhova is kerülnek, mindenhol sok helyet megspórolhatunk velük arról nem beszélve, hogy sokkal praktikusabbá és modernebbé varázsolják a belső tereket. Csak azt kell eldöntenünk, hogy fal előtt futó, a falban futó vagy kétszárnyú tolóajtót szeretnénk-e.