Cserepes fűszernövények sora, egy kis kertészkedési kedv, egy napfényes ablak és némi időráfordítás: ennyi szükséges ahhoz, hogy saját mini konyhakertünk legyen a konyhaablakban, a főzés helyétől csupán egy karnyújtásnyira. Mutatjuk, hogyan lehet saját kis kertünk a lakáson belül!
Azok számára, akik nem szívesen bajlódnak a palántázással vagy a magvetéssel, a legkézenfekvőbb a cserepes fűszernövények beszerzése. Ezeket a legtöbb boltban megvásárolhatjuk, azonban általában elég rossz állapotban vannak. Így átültetésre és gondozásra mindenképpen szükség lesz. Először is helyezzünk őket jó minőségű virágföldbe, majd locsoljuk meg alaposan a növényeket! Miután magukhoz tértek, már csak a rendszeres ápolásról kell gondoskodnunk.
A leggyakoribb konyhai fűszernövények a bazsalikom, az oregánó, a menta, a citromfű, a kakukkfű, a babér, a koriander, a petrezselyem, a majoránna, a borsmenta, a rozmaring, a zsálya és a turbolya. Ezek a fűszerek remekül kiegészítik a legtöbb ételt, az egyszerűbb ételek ízét pedig különlegessé teszik. Aromás, friss illatuk pedig áthatja majd az egész konyhát! Már csak ezutóbbi miatt is megéri az új családtagok beszerzése!
A cserepes fűszernövények vásárlását követően mindannyiunkban felmerül a kérdés, hogy mégis mekkora cserépbe és milyen virágföldbe ültessük át őket. A legjobb kb. 15 cm átmérőjű cserepeket használni, ezekben ugyanis elegendő helye lesz a növény gyökerének a fejlődésre, terjeszkedésre. A megfelelő vízelvezetésről gondoskodni kell, a legjobb olyan cserepet választani, amely alján található egy-két lyuk a felesleges víz elfolyásának biztosítására. A pangó víz végzetes lehet a fűszernövényekre.
A fűszernövények legtöbbjének szerencsére nincsenek túl nagy igényei a talajt illetően, a jó minőségű virágföldet kedvelni fogják. Ma már a kertészetek többségében kapható fűszernövényeknek szánt föld is, ha van rá lehetőségünk, ilyet érdemes vásárolni. Néhány kivételtől eltekintve, többnyire nem igényelnek túl gyakori öntözést, elegendő őket akkor meglocsolni, ha a gyökerüknél lévő talaj már teljesen száraz. A vizet ne közvetlenül a gyökerekhez, hanem az alul elhelyezkedő tálcába öntsük. A gyökerek majd innen felszívják azt a vízmennyiséget, amennyire szükségük van.
Havi egyszeri tápoldatozással gondoskodhatunk a növények megfelelő fejlődéséről, érdemes rá sort keríteni. A tápoldat legyen bio, semmiképp se tartalmazzon vegyszereket, hiszen ezeket felszívja a növény, így végső soron mi fogyasztjuk el őket. Az idős, fás szárú cserepes fűszernövények megértek a cserére. Ha már nagyon benne vagyunk a kertészkedésben, hajtások segítségével mi magunk is nevelhetünk új kis növényeket.
A konyhai fűszernövények napközben több óra napfényt követelnek (fajtától függően 4-6-ot). Ezért olyan hely az ideális számukra, ahová reggel vagy este huzamosabb időn keresztül besüt a nap. A konyha jól megvilágított, fényben fürdő ablaka tökéletes hely lesz a cserepes fűszernövények elhelyezésére. A radiátortól azonban érdemes távolabb rakni őket, illetve a déli, tűző napot sem bírja mindegyik fajta.
A cserepes fűszernövények mellett néhány paradicsom- vagy paprikapalánta is helyet kaphat a mini konyhakertben. A paradicsom és a paprika késő tavasztól egészen őszig virágzik és ez idő alatt akár több alkalommal is hozhat termést. A rendszeres öntözésre, az elegendő napfényre, a megfelelő tápanyagellátásra esetükben is figyelni kell.
A gondoskodásért cserébe azonban lédús, friss és egészséges zöldségekkel ajándékoznak majd meg bennünket a növények! A paradicsom és a paprika töveket elhelyezhetjük az erkélyre vagy a teraszra is, hálásak lesznek a napsütésért. Ha a család szereti a szamócát, bátran termesszünk azt is a mini konyhakertben!
Cserepes fűszernövények helyet kaphatnak a legkisebb lakás konyhájában is, otthonossá és vidámmá varázsolva ezzel a teret. A mini konyhakertek gondozása nem vesz igénybe sok időt, kikapcsolódásnak is briliáns, nem beszélve az ínycsiklandozó, egészséges falatokról, amelyeket elkészíthetünk a segítségükkel.