Egy igazán kis lakás berendezése bizony komoly kihívás lehet, különösképp, ha nem rendelkezünk semmiféle tapasztalattal ezen a területen. Ám a megfelelő tervezéssel, a piacon elérhető okos megoldások alkalmazásával és kreatív hozzáállással sokkal többet hozhatunk ki egy kisebb térből is, mint azt elsőre gondolnánk. Egy kis lakás nemcsak otthonosabb és intimebb, de gyakran költséghatékonyabb is, hiszen kevesebb helyet kell fenntartanunk, takarítanunk és fűtenünk.
Mindazonáltal a kis lakás berendezése során fontos, hogy ne csak esztétikailag legyen vonzó az otthonunk, hanem praktikus és élhető is legyen a mindennapok során. Ezért kiemelt figyelmet kell fordítani a bútorok méretére, elhelyezésére, és a tér optimális kihasználására. Ha fektetünk kellő hangsúlyt ezekre a részletekre, könnyen zsúfoltnak és kaotikusnak tűnhet az otthonunk. A hangsúly tehát a következetes tervezésen van, a kis lakás berendezése ugyanis kizárólag akkor lehet valóban eredményes, ha végül se a komfortról, se az általunk választott stílusról nem kell lemondanunk.
Kétségtelen, hogy a mini lakás berendezése szigorúan megköveteli, hogy minden négyzetcentimétert kihasználjunk, természetesen úgy, hogy az sehol ne menjen a használhatóság rovására. Ebben a multifunkciós bútorok nagy segítséget jelentenek. Egy olyan ágy, ami kanapévá alakítható, vagy épp egy kinyitható étkezőasztal nem csak helyet takarít meg, hanem rugalmas megoldást kínál a mindennapi tevékenységekhez is. Az okos tárolási megoldások szintúgy elengedhetetlenek egy kis lakás berendezése során.
A beépített szekrények és falipolcok hozzájárulnak ahhoz, hogy az enteriőr kialakításakor maximalizáljuk a rendelkezésre álló teret. Ezen kívül a színek és világítás megválasztása is kulcsfontosságú. Tudniillik a világos árnyalatok és a természetes fény növelik a térérzetet, így egy kisebb helyiség is jóval tágasabbnak tűnik. Ezzel a trükkel tehát feltétlenül tanácsos élni egy kis lakás berendezése folyamán.
Egy garzonméretű, nagyjából 35 nm lakás berendezése alapos előkészületeket igényel, hiszen ekkora helyen minden funkciónak megtalálni a maga helyét nem épp egyszerű feladat. A tér hatékony kihasználásának egyik kulcsa a kis lakás berendezése esetén a zónák kialakítása: különítsük el vizuálisan és funkcionálisan a nappalit, a hálót, a dolgozósarkot és az étkezőt.
Például egy szőnyeg vagy egy polcrendszer segíthet abban, hogy egyetlen helyiségen belül több rendeltetés is megjelenjen anélkül, hogy az zavaróan zsúfolt lenne. Egy ilyen kis lakás berendezése kapcsán az is kardinális, hogy a bútorok ne csak esztétikusak, hanem praktikusak is legyenek, hiszen itt gyakorlatilag szinte minden berendezésnek több funkciót kell betöltenie. A kis lakás berendezése során tehát nem csak az elrendezésre, de magára a bútorok kiválasztására is nagy figyelmet kell fordítani. Példának okáért egy konyhasziget megfelelő tárolókkal felszerelve nagy könnyebbséget jelenthet a konyhában.
Egy kis lakás berendezése során kétségkívül az jelenti az egyik legnagyobb kihívást, hogy végül ne váljon túlzsúfolttá az otthonunk. Ehhez elengedhetetlen, hogy elegendő szabad helyet hagyjunk a mozgáshoz és a kellő térérzet megőrzéséhez. Ennek érdekében érdemes elkerülni a túlzott dekorációt és inkább polcokkal kihasználni a szabadon maradt falfelületeket.
Ugyancsak ügyeljünk a kis lakás berendezése közben a bútorok méreteire. Például egy keskenyebb kanapé vagy kisebb dohányzóasztal is tökéletesen betölti a funkcióját, miközben így rengeteg helyet takaríthatunk meg. A tükör használata is kiváló trükk lehet, hiszen szórja a fényt és optikailag is növeli a teret. A kis lakás berendezése során a rejtett – például emeletes ágy lépcsőjébe épített – tárolók is helytakarékos megoldást nyújtanak, éppen ezért is kulcsfontosságú, hogy mindent előre megtervezzünk – illetve terveztessünk – még a kivitelezés megkezdése előtt.
Amikor nem egy teljes kis lakás berendezése a cél, hanem például albérletben vagyunk és egyetlen helyiségre korlátozódik az élettér, akkor még körültekintőbben kell eljárnunk. A panel kis szoba berendezése különös figyelmet igényel, mivel ezek a helyiségek gyakran nemcsak szűkösek, hanem alacsony belmagassággal is rendelkeznek.
Az ilyen helyiségekben különösen fontos, hogy a bútorok ne legyenek túl magasak vagy tömörek, mert ezek még inkább szűkítik a teret. Mindenképpen válasszunk többfunkciós berendezési tárgyakat, fekhelyként pedig remek opciót jelenthet egy kanapéágy, amit könnyedén össze tudunk csukni. Az egyik leghatékonyabb trükk, hogy a szobát vizuálisan is tágítsuk – a világos színek, a minimalista dizájn és a megfelelő világítás mind hozzájárulhat ahhoz, hogy végül egy tágasabbnak ható, otthonos teret kapjunk.