Ha nagyobb kaliberű lakásfelújítás van kinézőben, előbb-utóbb a konyha tervezése is garantáltan terítékre kerül. Szögezzük le még az elején! A konyha tervezése tipikusan azon kategóriájú feladatok közé tartozik, amire fokozott figyelmet kell szentelni. A tervezésnek precíznek, előrelátónak és következetesnek kell lennie, amelynek során elsősorban a praktikumból fakadó értékeket kell előtérbe helyeznünk.
A konyha jellemzően az a helyiség, amelyben az eltöltött időt munkával töltjük. Az átlagember nagyjából 1,5-2 órát tartózkodik naponta a szóban forgó szobában. Ezt az időt főzéssel, sütéssel és mosogatással tölti el. A konyha abszolút funkcionális helyiség, így az abban lévő bútorokat, kisebb-nagyobb berendezéseket minden esetben a gyakorlatias megfontolásnak kell alárendelnünk.
Ha az adott helyiséget nem megfelelő körültekintéssel tervezzük meg, a magunk dolgát nehezítjük meg: egy „rosszul” berendezett konyhában ugyanis nyűg dolgozni. A konyha tervezés során a praktikus kivitelezésnek, a kényelmi szempontoknak és a biztonságos munkavégzés feltételeinek kell találkozniuk a személyes ízlés-világunkkal, igényeinkkel – ez pedig nem egyszerű feladat.
Az ideális konyha alapvető ismérve, hogy ott minden berendezés és tárolóhely az ott tevékenykedő személyre van hangolva, minden az ő keze alá esik. A tervezés első lépéseként gondoljuk végig a konyhai munkafolyamatok menetét. Az alábbiakban szemléltetett példa az egysoros konyhabútor tervezését mutatja be lépésről-lépésre.
A konyhai munkafolyamatok első lépése a bevásárlás utáni pakolás, szekrénybe, hűtőszekrénybe. Az idő- és energiaspórolás jegyében a konyha bejáratához legközelebb álló elem legyen az az egység, ahova az élelmiszereket pakoljuk. Ez az elem akár a konyhabútor záró komponense is lehet. Az ideális bútor következő eleme az a pultszakasz, ahol az alapanyagokat előkészítjük. A pultot (aminek egyébként nem kell nagyméretűnek lennie, 60-70 cm szélességű már bőven elég) lehetőleg helyezzük minél közelebb a tárolóhoz.
Célszerű, ha a tárolót és a pultszakaszt a mosogató követi – hiszen az alapanyagok nagy részét meg is kell mosnunk. A mosogatóban természetesen nemcsak a felhasználni kívánt élelmiszereket, de használat után az edényeket, evőeszközöket és tányérokat is itt tisztítjuk meg a szennyeződésektől. Ha a konyha szerényebb paraméterekkel rendelkezik, a duplamedencés mosogató helyett (bármilyen praktikus is az) vásároljunk egymedencés egységet.
A tiszta alapanyagok feldolgozása szintén egy keskenyebb pultszakaszon történik, ami a konyhaszekrény egységein belül a mosogató után következik. Következő szakaszként a főzőlap és a sütő elhelyezése a feladat, s ha még mindig rendelkezésünkre áll némi tér, utolsó lépésként a tálalásra alkalmas pultszakasz zárhatja a szekrényt.
A konyhabútor részeként a felső tárolóhelyek tervezésére is nagy hangsúlyt kell fektetni a minden ízében tökéletes végeredmény érdekében. Ezeknek a praktikus tárolóknak a magasságát úgy érdemes beállítani, hogy sem a pultszakaszokon történő munkát ne akadályozzák, illetve ne legyenek túl magasan sem, hiszen így kényelmetlen lesz a használatuk.
A konyhabútor világítás szintén releváns szegmense a konyha tervezésnek A legszerencsésebb az volna, ha a konyhát minél több természetes fény árasztaná el. de amint azt tudjuk, ez nem minden esetben megoldható. Ha a világítástechnika kialakítására kerül sor, gondoskodnunk kell egy mennyezeti központi világítás meglétéről és a kiegészítő konyhabútor világításról is. Miért?
Nos, a központi világítás bár az egész teret megvilágítja, ha dolgozzunk, annak hátat fordítva árnyék vetül az aktuális munkaszakaszra. A kényelmes és biztonságos munkavégzés érdekében érdemes a konyhabútorra is fényforrást szereltetni, jellemzően a pult fölé, azaz a fenti tárolóegységek alá. Ezek lehetnek LED-es spot-ok, halogén izzók vagy esztétikus fénycsövek is.