Felújítás diszperziós falfesték használatával – tippek

A diszperziós falfesték igen kedvelt anyag, ha a lakásfelújítás kerül terítékre. Széleskörben elterjedt, rendkívül népszerű festékről van szó, mégis, a legtöbben nem tudják, mit emelnek le a polcról, ha a diszperziós falfestékek közül válogatnak. Mostani bejegyzésünkben kivesézzük a témát, illetve adunk néhány praktikus tanácsot is a soron következő felújításhoz.

Diszperziós falfesték – beszédes elnevezés

E falfestékek összefoglaló neve sokat sejtet azok tulajdonságáról. A „diszperzió” ugyanis szétterülést, szétszóródást jelent, s valóban, a szóban forgó festék egyik pozitív tulajdonsága az előnyös fedési jellegzetességében rejlik. A titok nyitja az anyaghasználatukban keresendő: a diszperziós falfestékek egyik összetevőjüknek köszönhetően szépen, egyenletesen oszlanak el a falfelületen, ezáltal előre borítékolva az áhított homogén végeredményt.

Több feltételnek is meg kell felelnie

Egy festékről csak abban az esetben mondhatjuk el, hogy diszperziós, ha megfelel a szabványnak. Ezek a festékek egy komplex, többfázisú rendszert alkotnak, amelynek két nagy összetevője van: víz és egy másik anyag (általában műanyag vagy latex). Ez az utóbbi másik anyag a vízben oldódik fel, és többek között a maximális terülésről is gondoskodik.

A diszperziós falfesték előnyös tulajdonságairól

 

A szóban forgó falfestékekről, különösen a legújabb, modern verzióikról, kizárólag szuperlatívuszokban beszélhetünk. Felhasználásukban rendkívüli sokoldalúságról tesznek tanúbizonyságot. Nemcsak a szobák falait festhetjük le diszperziós falfestékkel, de akár a szabadban is dolgozhatunk azzal. A tapasztalatok például azt mutatják, a diszperziós festékeket előszeretettel használják a házak homlokzatainak festésénél, hiszen remekül ellenállnak az időjárás viszontagságainak.

A diszperziós festékek roppant strapabírók, ezenkívül a felhasználóbarát tényezők vonatkozásában is hozzák a kötelezőt. Színes falfestékkel könnyedén színezhetők, moshatók és súrolhatok is. A diszperziós falfestékeket fedőképességük szerint osztályozzák, azaz, hogy hány réteggel kel azokból felvinni a munkafelületre a kívánt hatás elérése érdekében.

A modern diszperziós falfestékről

A legújabb diszperziós festékeket már elég csupán egy rétegben felvinni, tehát rendkívül gazdaságosak. E minőségi anyagok nem (vagy elenyésző mennyiségben) tartalmaznak az egészségre veszélyes anyagokat. Mivel vizes bázisúak, nincs jellegzetes festékszaguk, ami akár napokig is érezhető volna a házban.

A modern diszperziós festékek emellett nem csöpögnek, könnyű velük a munka. A legjobbat pedig a végére hagytuk: a piacon a diszperziós festékek soraiban penészgátló falfesték is képviselteti magát, amely kifejezetten jó szolgálatot tesz a nedves, párás helyiségekben, mint például a konyha vagy a fürdőszoba. A kompromisszumoktól mentes minőség jegyében a falfestékek között számos teljesen mentes mindennemű oldószertől, ezeket például bátran használhatjuk a gyerekszoba felújításánál is.

Könnyű a munka a penészgátló falfestékkel

Hengerrel, ecsettel, de szórással is tökéletes eredményt érhetünk el a diszperziós festékekkel. Azonban mielőtt munkaeszközt ragadnánk, fektessünk fokozott figyelmet a fal alapos felkészítésére is. Ha a fal azt igényli, a leváló részeket távolítsuk el, majd javítsuk ki a hibákat gletteléssel. A diszperziós festék szebben terül és strapabíróbb is, ha a felvitele előtt elvégezzük a mélyalapozást. Ezt speciális anyaggal, mélyalapozóval tehetjük meg. A diszperziós festéket használat előtt jó alaposan el kell keverni. Ha több rétekben visszük fel a falra a festéket, várjunk, amíg az egyes rétegek teljesen megszáradnak.

Pro tipp kezdőknek

Sokan nem fektetnek kellő hangsúlyt a szoba hőmérsékletére, amikor munkához látnak, pedig kellene! Minél lassabban párolog el ugyanis a víz a festékből, annál előnyösebben érvényesül az anyag tapadóképessége. Ha a helyiség hőmérséklete meghaladja a 30°C fokot, ne használjuk a festéket, mert a végeredmény egészen biztosan kiábrándító lesz. Nagy hidegben sem lehet használni eredményesen ezeket a falfestékeket. Jellemzően a felhasználáshoz a +5°C és +30°C közötti tartomány szükséges.