Érdemes belevágni a kerti üvegház kialakításába?

A kerti üvegház több a kinti zöldövezet kiterjesztésénél – tündöklő ékszer, ahol jólesik néhanapján elbújni a világ zaja elől. Feltéve persze, ha maga a konstrukció okosan lett kivitelezve.

Minden kertész álma, avagy mire jó a kerti üvegház?

Kétségtelen, hogy az üveglapokból álló épület minden hobbi kertész dédelgetett álma. Mivel zárt és megfelelő hőmérsékletű egység, szezontól függetlenül folyamatos termelést tesz lehetővé, miközben a növényekben nem tehet kárt a fagy, a hó, az erős szél vagy a túl sok eső. A mostoha időjárási viszonyoktól függetlenül a kerti üvegházban a gyümölcsök, a zöldségek vagy az egzotikus növények is remekül érzik magukat.

A saját személyre szabott oázisunk

 

Mindig is egy privát kerti pavilonról álmodoztunk, amelynek falait tekervényes, kusza indák ölelik, s amelynek minden aprócska zugát megtölti a kellemes virágillat? Ide belépve bizony nem követnek bennünket a hétköznapi gondok – mesevilág ez, ahol egyébként a családi összejöveteleket, baráti partikat is megtarthatjuk.

Néhány szóban a tájolásról és a tető dőlésszögéről

A kerti üvegházak melegét a Nap sugarai szolgáltatják. Még a leghidegebb téli napon is kellemes meleg van odabenn, ha a gyengécske napfény néhány órán keresztül süti az üvegpaneleket. A minden ízében ideális kerti üvegház déli tájolású, a tető dőlésszöge pedig nagyobb 25°-nál. Miért fontos ez? Nos, a déli tájolású konstrukciók egész nap élvezik a Nap jótékony erejét, az említett dőlésszög pedig lehetővé teszi, hogy télen a hó minél gyorsabban lecsússzon az üvegház tetejéről.

Védve a hideg szelektől

Optimális esetben a kerti üvegház beton alapon áll és a környezete zárt. A közelében lévő kerítés vagy sövény ugyanis megvédi a hideg szelektől az üvegházat, így az hatékonyabban tartja meg a benti hőmérsékletet. A kerti üvegházak esetében fontos a méret is. Ezt már a tervezés fázisában el kell döntenünk. Hosszútávon megelégszünk egy néhány négyzetméteres melegházzal, vagy egy nagyobb, 13-14 nm²-es területű objektum szolgálná-e jobban a céljainkat? Jó, ha tudjuk, minél nagyobb paraméterekkel rendelkezik a kerti melegház, annál energiahatékonyabb maga az épület.

„Télen nagyon hideg van, nyáron nagyon meleg van”

A címszereplő gyerekdal szövege akár a hobbi üvegházak kétségbeesett tulajdonosainak mottója is lehetne. Az üvegházak ugyanis nem képesek szabályozni a saját hőmérsékletüket mindennemű segítség nélkül. Ha azt szeretnénk, hogy a növények télen is jól érezzék magukat odabenn, gondoskodunk kell az üvegház fűtéséről, nyáron pedig a megfelelő szellőztetéséről.

Üvegház fűtése jutányosan?

A téli hideg estéken az üvegházban lévő hőmérséklet is drasztikusan csökken. Egész évben fűteni bizony elég költséges volna, sőt, a családi kassza tartalmát is teljesen felemésztené. A fent már említett betonalapozással sokat nyerhetünk a hőmegtartás biztosításának érdekében. A betonból vagy kőből készített fundamentum jó szolgálatot tehet, de a kifogástalan szigetelésű üvegpanelek alkalmazása is előre borítékolja a sikert. Persze ezek az egységek drágábbak, mint a hagyományos társaik.

Két legyet üthetünk egy csapásra, ha a téli hónapok alatt az üvegházban komposztálunk. A komposzt a talaj termőképességét turbózza fel, kupacba rakva pedig meleget ad. A napközben keletkezett hő elnyerésére a fekete színű, vízzel teli hordók is alkalmasak. A hordók a hideg estéken túlméretezett forróvizes palackokká avanzsálnak, és melegen tartják a növényeinket.

Üvegház építés saját kezűleg – megéri belevágni?

Bár nem ördöngös feladat, mindennemű tapasztalat nélkül azért inkább hagyjuk meg a profiknak az üvegház építését. De megéri-e belekezdeni a projektbe? – egyértelműen igen! A barkácsüzletekben egyébként mindent megtalálhatunk, ami a hobbi üvegház megépítéséhez szükséges. Kizárólag a kiváló minőségű, hosszú gyártói garanciával kínált termékekkel elégedjünk meg.

Az üvegház teherbírására és hóterhelhetőségére is fektessünk fokozott figyelmet. Ha a kiszemelt egység a leírása alapján akár 100 km/h-s szélnek is ellenáll, illetve 50 cm hóréteg sem tesz benne kárt, biztosak lehetünk a leendő kerti üvegházunk strapabíróságában.