Egy csipetnyi fény – tippek a konyhai világítás bővítéséhez

A megfelelő megvilágítás az egész lakásban nagyon fontos, de különösen igaz ez, ha a konyhai világításról beszélünk. Ha bemegyünk ebbe a helyiségbe, azt rendszerint azért tesszük, hogy valamilyen tevékenységet végezzünk ott: aprítsunk, szeleteljünk, esetleg főzzünk vagy olajban süssünk valamit. A megfelelő láthatóság miatt kiemelten fontos, hogy konyha minden pontja egyformán megvilágított, jól látható legyem. De emellett nem csak hangulatossá teszi a helyiséget, hanem még a teret is képes növelni. A konyha mely részein érdemes plusz megvilágításról gondoskodni és milyen lehetőségeink vannak ezen téren?

Mire kell figyelni a konyhai világítás megtervezésénél?

A legjobb látási viszonyokat még mindig a természetes fénnyel érhetjük el – ezért a megfelelő megvilágítást biztosító ablak nem csak sütéssel – főzéssel járok illatok, gőzfelhők eltüntetése miatt fontos. Természetes fény mellett sem tudnánk bármikor használni a konyhát, illetve nem csak helyette, azt kiegészítve is nagy szükségünk lehet a megfelelő alapvilágításra is. A csillárok helyett a mennyezeti, például spot világítás nem véletlenül egyre népszerűbb megoldás a konyhákban. Egyfelől minél magasabbról, minél inkább a plafon közelében található a fényforrás, annál jobban tudja bevilágítani az egész helyiséget. Ennek köszönhetően pedig nem lesznek sötétebb, homályosabb területek a látómezőnkben. Így elhelyezve pedig nappali órákban a konyhai világítás és a természetes világítás fénye együttesen tud érvényesülni.

 

Miért fontos a pultmegvilágító lámpa?

Az alapvilágításnak tehát a fő konyhai fényforrás által kibocsátott világosságot nevezzük, mellette pedig beszélhetünk másodlagos, vagy kiegészítő világításról. A konyhában jellemzően valamilyen pontosságot, precizitást igénylő feladatot végzünk, sokszor pedig veszélyes szúró – vágó eszközökkel dolgozunk. Nagyon fontos, hogy ezeknek a területeknek, például a konyhapultnak a megvilágításáról külön gondoskodjunk. Gyakran előfordul, hogy az alapvilágítás árnyékot vet, amikor a pult előtt vagy a konyha bármelyik másik részén állunk. Ezért egy úgymond feladat-orientált megvilágításra lesz szükségünk a konyhában.

Konyhai pultmegvilágító lámpa ötletek

A pultmegvilágító lámpa tökéletesen tölti be ezt a funkciót és célzottan csak az adott terület megvilágítására törekszik. Létezik a klasszikus fénycsöves kivitelezésben, amely egy fénycsőből és az azt körül vevő lámpatestből áll. Mindösszesen egy polc vagy felső szekrény aljára kell szerelni őket, sok típusuk ráadásul közvetlen bekötésű, azaz egyenesen a konnektorba is csatlakoztatható.

A LED szalagok szintén nagyon népszerűek, hiszen ezeknek a beszerelése sem igényel semmilyen szakértelmet, mindösszesen fel kell ragasztani öntapadós hárulját a kívánt felületre és már kész is a konyhabútor világítás. További előnyük, hogy nem csak kézből is vezérelhető és irányítható az intenzitásuk, de különböző, akár szintén távirányítóval változtatható színekben is elérhetők. Sokuk úgynevezett IP védelemmel is rendelkezik, aminek köszönhetően óvatosan letörölve tisztíthatók, valamint az előforduló konyhai ki- és felfreccsenések sem tesznek benne kárt.

Kicsit drágább, de nagyon jó megoldás spotvilágítás beépítése is, amelyet szintén valamelyik felső szekrénybe vagy polcba helyezhetünk el. Illetve a tűzhely vagy főzőlap megvilágítását gyakran az elszívókba telepített világítással oldják meg. A LED izzók használta hosszú élettartama, minimális hőkibocsátása és energiafogyasztása miatt egyre elterjedtebb. A spotvilágítás előnye az irányított fényű, szögben történő sugárzás, aminek köszönhetően pontosan a kívánt területre összpontosíthatjuk a legjobb megvilágítást.

A konyhai világítás megtervezése során arra kell még ügyelni, hogy lehetőleg valamennyi fényforrás azonos színű legyen: a konyhában a legelterjedtebb megoldás a nappali, esetleg semleges fehér szín. Fontosak a jó látási viszonyok, hiszen a konyhába soha nem pihenni, ellenkezőleg, sokkal inkább dolgozni járunk.