Saját lakás vásárlásakor számtalan szempontot vizsgálnunk kell, ám a belmagasság kérdésére gyakorta nem hárul elegendő figyelem. Ez azonban a későbbiekben komolyan megbosszulhatja magát, ugyanis nem csak a komfortérzetünket befolyásolja a rendelkezésre álló tér, hanem az állandó kiadásaink mértékére is hatással van, arról nem is beszélve, miszerint a későbbi bővítések esetében is gátló tényező lehet.
Ennek megfelelően az áhított belmagasság kapcsán már előzetesen tudnunk kell, mi az, ami számunkra megfelelő és melyik az az ingatlan, amit inkább tanácsos elengedni, mert fájó kompromisszumokat kellene kötnünk e tekintetben. Ez egyben azt is jelenti, hogy mindenre kiterjedő terveket kell készítenünk, nem csak a berendezéseket illetően, hanem azt is gondoljuk át, szeretnénk-e például utólag galériát, ahhoz ugyanis elengedhetetlen a nagyobb belmagasság. Emellett persze az sem mindegy, mekkora figyelmet fordítunk az energiahatékonyságra.
Először is azt érdemes tisztáznunk, hazánkban milyen méretek terjedtek el a belső tereket illetően, valamint azt is nézzük meg, mi az a minimum belmagasság, ami a kényelmes mindennapokhoz elengedhetetlen. A 20. század második feléig a családi- és parasztházak építésénél teljesen változó volt, hogy egy-egy helyiségben milyen távolságra került a padlótól a plafon. Nyári konyhákban, tárolókban, mellékhelyiségekben nem volt ritka a 180-190 centiméter sem, ezzel szemben a hálószobában, konyhában ennél azért nagyobb belmagasság volt az elterjedt.
Ezzel szemben például a polgári lakásokban – amelyek főként nagyvárosokban létesültek -, egész más dimenziók voltak jellemzőek. Nem ritkán 5-6 méteres átlag belmagasság volt, ami igazi úri környezetet eredményezett. Ezek az otthonok ma is igen népszerűek, noha korunk gazdasági körülményei közt azért akadnak hátrányai is. Egyébiránt a mérnökök és a szabályozásokat végző szakemberek állásfoglalása alapján a 240-250 centiméter az a méret, ami egy folyamatosan használt helyiség esetében komfortos életkörülményeket biztosít. Ez azonban nem azt jelenti, hogy ezek az értékek megfelelőek lesznek számunkra is.
A hatvanas évek végén a világháború okozta lakáshiányt a panelprogram hivatott orvosolni és harminc év alatt közel 800 ezer ilyen otthon épült az országban, ezek pedig szinte mind a mai napig kivétel nélkül lakottak. Népszerűségük egyik kulcsa az olcsó – és egyben gyors – kivitelezésben rejlett, ez utóbbi pedig a szabványosított folyamatoknak volt köszönhető.
Ugyanakkor ez azzal is járt, hogy ezek a lakások sok szempontból teljesen egyformák voltak. Példának okáért a panel lakás belmagasság ugyanaz Budapesten és Debrecenben is, így amennyiben úgy határozunk, hogy nem családi házba, vagy polgári lakásba költözünk majd, hanem egy panelba, úgy szinte garantált, hogy a belmagasság tekintetében nem lesz túl nagy a választék. Ez persze nem feltétlenül jelent gondot, csak nem árt szem előtt tartani, hogy e tekintetben adottak lesznek majd a lehetőségeink, főleg, ha a célunk a panel lakás teljes felújítása.
A legfontosabb kérdés természetesen az, hogy miként szeretnénk hasznosítani a rendelkezésünkre álló teret. Tudniillik ha bőségesen elegendő az ingatlan alapterülete a kényelmes élethez, akkor nem feltétlen indokolt az áltagosnál nagyobb belmagasság. Ugyanakkor ha például szeretnénk álmennyezetet építeni, akkor azzal kalkulálni kell, hogy a szokványos 250 centiméter ezt nem igazán teszi lehetővé, illetve túlságosan is behatárolja a vastagságot.
Előzetesen gyakorta nem kerül elegendő hangsúly az energiafelhasználás kérdésére sem. Pedig egy szabvány dimenziókkal rendelkező helyiséget sokkal alacsonyabb költségből ki lehet fűteni – és le lehet hűteni -, mint például egy polgári lakást, hiszen fele akkor légtömeget kell klimatizálni. Ezt is feltétlenül mérlegeljük, amikor a belmagasság kérdését firtatjuk, hiszen hosszú távon így rengeteget spórolhatunk.
Azt sem szabad azonban elfelejtenünk, hogy a szokványostól jelentősen eltérő belmagasság egyéb lehetőségeket is biztosíthat számunkra. Az álmennyezet ugyan hasznos lehet, ám a galéria építés ezzel szemben megnöveli otthonunk hasznos területét.
Ha emellett határozunk, akkor ügyelnünk kell arra, hogy a felépítmény alatt kényelmesen elférjünk, így aztán álló galériát kizárólag 5 méternél nagyobb belmagasság esetén szabad csak kialakítani. Nem kell azonban letennünk az ötletről 3,5-4 méter esetében sem. Ilyenkor felülre a hálórész kerüljön, így ott nem lesz jelentősége annak, hogy az alacsony belmagasság miatt nem tudunk felállni.