A tetőtér beépítés általában akkor kerül komolyabban terítékre, ha a család létszáma gyarapszik. Tökéletes – és viszonylag költséghatékony – megoldás ez a családi fészek bővítésére, a szűkössé vált otthon minden szempontból praktikus bővítésére.
A tetőtér beépítésévél akár több generáció is kényelmesen élhet együtt. A tapasztalat azt mutatja, egyre több olyan háztartás van, ahol a fiatalabb pár az adott ingatlan beépített tetőterében él, míg az idősebbek a földszinten. A padlástér beépítése kényelmes és nyugalmas módot kínál az együttéléshez, viszont abban az esetben is remek ötletnek bizonyul, ha a gyerekek már elég nagyok ahhoz, hogy külön szobát kaphassanak.
Sajnos nem minden ingatlan tetőtere alkalmas a beépítésre. A projekt elkezdése előtt tehát mérjük fel a lehetőségeinket. Ahhoz, hogy ez kiderüljön, statikus szakember véleményét kell kikérnünk.
A bővítés lehetőségét elsősorban az ingatlan tetőszerkezete határozza meg. Ideális esetben a tető meredek, 35-55 fokos hajlásszöggel kell, hogy rendelkezzen. Minél meredekebb a tető szerkezete, annál előnyösebb méreteket ölt majd a belakni kívánt alapterület is. Ha a dőlésszög kizárja a bővítés lehetőséget, könnyen megtörténhet, hogy egy teljesen új tető építésén is komolyan el kell gondolkodnunk.
A tetőszerkezet tulajdonságai mellett a ház szerkezete is nagy szerepet játszik abban, hogy a tetőtér beépítés megvalósulhasson. Az ingatlan alapjának, falainak és födémjének megfelelően masszívnak kell lenniük ahhoz, hogy elbírják a bővítéssel járó nagyobb terhelést. A ház tájolása is mérvadó. Ez a tényező tulajdonképpen a hőszigetelés kialakítását és a tetőablak beépítését határozza meg. A hőszigetelés kérdése (a hőszigetelő anyag kiválasztása és a szigeteléssel járó precíz munka) egyébként is roppant relevanciát élvez. A kifogástalan minőség ez esetben nem képezheti alku tárgyát. A megfelelő hőszigeteléssel a téli hidegben nem szökik ki a meleg a házból, nyáron pedig a beépített padlástér szobái kellemesen hűvösek maradnak.
A tetőtér beépítés során azon is el kell gondolkodni, hogy a lépcső, ami felvezet a padlástérbe, házon belül vagy azon kívül kapjon helyet. Ha az előbbi variáns a megoldható, számolni kell az adott helyiség áttervezésével is. Milyen dokumentumokra van szükség a tetőtér beépítéséhez? Ha az ingatlan szerkezetét nem kell megbontani, nem kell külön engedély a bővítéshez, ellenkező esetben viszont az aktuális építészeti rendeleteknek megfelelően kell eljárnunk. Többek között ebben is kérhetjük a szakember segítségét. A rendeletek, engedélyek útvesztőjében laikusként ugyanis könnyű elveszni.
Nem ámítunk senkit: a tetőtér beépítése nem olcsó mulatság, viszont, ha a helyzet indokolttá teszi a nagyobb élettér megteremtését, még mindig sokkal jutányosabb projektnek számít, mint egy tágasabb ház megvétele. Szerencsére manapság állami támogatás felvételével (például a CSOK-kal) is könnyíthetjük az anyagi terheket. Abban az esetben vagyunk igazán szerencsések, ha a födémet és magát a ház szerkezetét nem kell megbontani, áttervezni – ez ugyanis komoly extrakiadásokat vonhat maga után.
A padlás- és a tetőablak beépítése tipikusan azon kategóriájú feladat, amelyeket laikusként szinte kizárt, hogy sikeresen elvégezhessünk. Sőt, még abban az esetben is okosabb szakértőket felkérni a munkára, ha alapvetően otthon vagyunk a barkácsolás világában, és időközönként szívesen ragadunk kalapácsot. Itt nincs helye a kompromisszumoknak: a projekt kizárólag akkor zárul sikeres eredménnyel, ha a munkára felkért építészgárda komoly tudással és tapasztalattal rendelkezik. A csapat a bővítést az állapotfelméréssel kezdi, majd a kiviteli terv elkészítésével folytatja, illetve segít a szükséges engedélyek megszerzésében is – ezután kezdődhet a projekt lényegi része, a munka.