Otthonunk egyik legfontosabb helyisége, a konyha berendezése sokkal aprólékosabb tervezést igényel, mint a hálószobáé, hiszen itt sok dolognak el kell férnie. Ki kell hozni a lehetőségekből a maximumot! Amikor azt mondjuk, hogy a konyha berendezése sokkal bonyolultabb, mint bármelyik más helyiségé, cseppet sem túlzunk. Itt ugyanis sok holmit kell úgymond elrejteni úgy, hogy bármikor használatra készek legyenek. Ahhoz, hogy egy konyha berendezése praktikus és egyben esztétikus is legyen, sokat kell tervezni.
Alaposan át kell gondolni, hogy milyen berendezések kerülnének bele, mennyi konyhafelszerelést szeretnénk tárolni és milyen módon. Van, aki fiókokban szereti tartani a tányért, más a lebegő konyhaszekrények polcain. Sokan a hosszú vagy L-alakú konyhapultot szeretik, mások a konyhaszigetért rajonganak. Ahhoz azonban, hogy a saját konyhánk megfeleljen az általunk felállított követelményeknek, nem elég megvenni a kész konyhabútort, a saját ötleteinket is meg kell valósítanunk! Csak így érezzük majd igazán a magunkénak a lakás ezen részét.
Egy új konyha nagy kihívás és izgalmas vállalkozás is egyszerre, főleg akkor, ha mi magunk alakíthatjuk ki az egészet. Az erre szolgáló helyiség méretei meghatározzák a mozgásterünket, ezért alaposan át kell gondolnunk az egyes bútorelemek elhelyezését. Ilyen például a konyhaszekrény.
A konyha berendezése szempontjából fontos, hogy mennyi hellyel rendelkezünk. Elfér-e a holmink csak alsó konyhaszekrényekben, vagy kell egy padlótól plafonig érő is? Polcos vagy fiókos megoldásban gondolkodunk? Melyikhez van elég helyünk? Szükségünk van esetleg felső szekrényekre is és azokat anélkül tudjuk használni, hogy folyton fel kelljen állnunk valamire?
Ha ezekre a kérdésekre megvannak a válaszok, máris könnyebb a dolgunk. Ezután már csak össze kell írni, hogy melyik szekrényben mekkora helyre – polctávolságra vagy fiókmélységre – van szükségünk ahhoz, hogy minden konyhafelszerelési eszköz elférjen, könnyen elővehető legyen.
Ezt követően a frontokról is dönteni kell, hogy matt vagy magasfényű legyen a felületük, valamint arról is, hogy milyen anyagból készüljenek az egyes elemek. Manapság az MDF lapokból készült konyhabútor ugyanolyan trendi, mint a klasszikus elemek.
Az sem mindegy, hogy milyen színű lesz a berendezés, hiszen csak akkor töltjük ott örömmel és nem muszájból az időnket, ha jól érzi magát a család minden tagja főzés közben. Szerencsére ma már bármilyen színű burkolatot kérhetünk a gyártótól, így semmi akadálya annak, hogy tökéletesen egyedi és személyre szabott legyen a konyhánk. Sőt, ha különleges fogantyúkat szerelünk fel, még különlegesebb lesz a hangulata a helyiségnek.
Sok esetben a konyhaszekrény megosztásával, annak szerves részeként kerül beépítésre a sütő, illetve a mikrohullámú sütő is. Ezzel praktikusabbá és ergonomikusabbá tehetjük a berendezést, mivel nem kell hajolgatni a forró tepsikért.
A konyha berendezése szempontjából, a konyhaszekrény mellett, a különböző pultok, rakodófelületek is nagyon fontosak. Ezek tervezésekor figyelni kell arra is, hogy a mosogató mellett legyen szabad terület a pakoláshoz. A konyha kényelmes használatához az is fontos szempont, hogy ne kelljen sokat mozogni a hűtő és az előkészítő pult között, a legjobb, ha minden kézre esik.
Ha valaki garzonban él, akkor a konyhája sem túl nagy. Éppen ezért érdemes összeszedni olyan praktikus ötleteket, melyek segítenek abban, hogy a kis helyből kihozzuk a maximumot! A mini konyha berendezése talán még nagyobb kihívás, mint a nagyé, mert szabályosan zsonglőrködni kell annak érdekében, hogy mindennek meg legyen a helye.
Ilyenkor nincs olyan kis hely, amit ne lehetne hasznosan kihasználni, legyen szó a kihúzható fűszertartóról vagy épp a fedők és sütőformák elrejtéséről. Nem ritka, hogy a tűzhely, a hűtő és a mosogató egy komplett blokkba van egybeépítve, így könnyítve meg az elhelyezésüket a legkisebb konyhákban is. Annak, aki nem főz több fogásos vacsorákat, ez is tökéletesen megfelelhet.