4 fontos szempont, amit klímavásárlás előtt érdemes átgondolnod

Klímavásárlás előtt könnyű elveszni a rengeteg lehetőség és technikai részlet között. Az alábbi útmutató segít, hogy megtaláld a számodra legmegfelelőbb berendezést, legyen szó hűtésről vagy akár fűtés klímával.

1. Osztott rendszer vagy hordozható klíma?

Az első kérdés, amit tisztázni kell, hogy milyen típusú klímát szeretnél. A hordozható klímák praktikusak, mert könnyedén mozgathatók szobáról szobára, és gyors hűtést biztosítanak. Ugyanakkor zajosabbak és kevesebb teljesítményre képesek, így főként kisebb helyiségekbe ajánlottak. További hátrányuk, hogy a nyári szezon után tárolási helyet is biztosítani kell számukra.

Ezzel szemben az osztott rendszerek (split klímák) sokkal hatékonyabbak és csendesebbek. A kültéri egység a helyiségből elvont hőt vezeti ki, míg a beltéri egység kellemes hőmérsékletet biztosít suttogáscsendes működéssel. Bár ezek a rendszerek telepítést igényelnek, hosszú távú megoldást kínálnak, és télen is ideálisak lehetnek, ha a fűtést klímával szeretnéd megoldani.

2. A helyiség mérete és a klíma teljesítménye

 

A klíma teljesítményének kiválasztása nagyban múlik a helyiség méretén. Magyarországon a klímák teljesítményét kilowattban (kW) mérik. Egy kisebb, 20-30 négyzetméteres szobához általában egy 2,5 kW-os klíma elegendő, míg egy nagyobb, 40-60 négyzetméteres helyiséghez már 5 kW-os modellre lehet szükség. Azonban más tényezők, például a belmagasság, a helyiség tájolása és a szigetelés is befolyásolják a teljesítményigényt.

Ha nem vagy biztos abban, hogy milyen klímára van szükséged, érdemes szakértő tanácsát kérni. Egy jól megválasztott klíma nemcsak hatékonyabb, hanem hosszú távon gazdaságosabb is, hiszen a megfelelő teljesítményű berendezés elkerüli a túlzott energiafogyasztást.

3. A klíma energiahatékonysága – fontos szempont a fenntarthatóságért

Az energiahatékonyság nemcsak a pénztárcádat, hanem a környezetet is védi. Az A+++ besorolású klímák a legjobb választások, hiszen minimális energiafogyasztás mellett biztosítanak optimális teljesítményt. Az osztott rendszerek különösen előnyösek, hiszen a modern hőszivattyús technológia révén nemcsak hűtésre, hanem fűtésre is kiválóan alkalmasak.

Az energiatakarékos funkciók, mint például a programozható időzítő vagy az energiatakarékos üzemmód, szintén segítenek optimalizálni a működést. Ezekkel elkerülheted a felesleges energiafelhasználást, ami hosszú távon jelentős megtakarítást eredményezhet.

4. Telepítés és karbantartás – hogy a klíma hosszú távon is kiszolgáljon

Az osztott klímák telepítése szakértelmet igényel. A kültéri egységet jól szellőző helyre, például a falra vagy az erkélyre szerelik, míg a beltéri egységet a helyiség magasabb pontján helyezik el, hogy az egyenletes légáramlást biztosítsa. A megfelelő telepítés kulcsfontosságú ahhoz, hogy a rendszer hatékonyan működjön, és télen a fűtés klímával is problémamentes legyen.

A karbantartás legalább ilyen fontos. A szűrők rendszeres tisztítása és az időszakos átvizsgálás nemcsak a készülék hatékonyságát növeli, hanem az egészségedet is védi, hiszen a tiszta klíma nem juttat allergéneket vagy baktériumokat a levegőbe. A hőszivattyús rendszerek különösen igénylik a gondos karbantartást, hogy a fűtési és hűtési szezonban is megbízhatóan működjenek.

A BudaKlíma szakértői teljes körű szolgáltatást nyújtanak: a telepítéstől kezdve a rendszeres karbantartásig mindenben számíthatsz rájuk. Ha biztosra szeretnél menni, és télen is meleg otthont szeretnél a klímád segítségével, érdemes őket választanod.